FCP2416H154J-D3
5S-FCP2416H154J-D3
FCP2416H154J-D3
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC 2416
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | FCP |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage Rating - AC: | - |
| Voltage Rating - AC: | 50V |
| Dielectric Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2416 (6041 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.236 L x 0.161 W (6.00mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.106 (2.70mm) |