Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) FCP1206C393J
FCP1206C393J
5S-FCP1206C393J
FCP1206C393J
CAP FILM 0.039UF 5% 16VDC 1206
Product Description
Packaging:Bulk
Series:FCP
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - AC:16V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.067 (1.70mm)