Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) FCP0805H102J-J1
FCP0805H102J-J1
5S-FCP0805H102J-J1
FCP0805H102J-J1
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC 0805
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:FCP
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - AC:50V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.043 (1.09mm)