Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) FCP0805C562G-J1
FCP0805C562G-J1
5S-FCP0805C562G-J1
FCP0805C562G-J1
CAP FILM 5600PF 2% 16VDC 0805
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FCP
Tolerance:??????2%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - AC:16V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.043 (1.09mm)