FCN1913C124J
5S-FCN1913C124J
FCN1913C124J
CAP FILM 0.12UF 5% 16VDC 1913
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | FCN |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage Rating - AC: | 12V |
| Voltage Rating - AC: | 16V |
| Dielectric Material: | Polyester |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | Polyethylene Naphthalate (PEN) |
| Operating Temperature: | Metallized - Stacked |
| Mounting Type: | - |
| Package / Case: | -55??????C ~ 105??????C |
| Size / Dimension: | Surface Mount |
| Height - Seated (Max): | 1913 (4833 Metric) |
| Termination: | 0.189 L x 0.130 W (4.80mm x 3.30mm) |
| Lead Spacing: | 0.063 (1.60mm) |