Home All Products Capacitors Film CapacitorsPanasonic Electronic Components ECQ-E10103JF
ECQ-E10103JF
5S-ECQ-E10103JF
ECQ-E10103JF
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:ECQ-E(F)
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - AC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:-
Mounting Type:-40??????C ~ 105??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):0.610 L x 0.236 W (15.50mm x 6.00mm)
Termination:0.472 (12.00mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:0.492 (12.50mm)