C4AEOBW5400A3NJ
5S-C4AEOBW5400A3NJ
C4AEOBW5400A3NJ
CAP FILM 40UF 5% 900VDC RAD 4LD
| Series: | C4AE |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage Rating - AC: | - |
| Voltage Rating - AC: | 900V |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | Metallized |
| Operating Temperature: | 3.3 mOhm |
| Size / Dimension: | Radial - 4 Leads |
| Height - Seated (Max): | 2.264 L x 1.378 W (57.50mm x 35.00mm) |
| Termination: | 1.969 (50.00mm) |
| Lead Spacing: | PC Pins |
| Applications: | 2.067 (52.50mm) |