Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) BLC300J901B4E
BLC300J901B4E
5S-BLC300J901B4E
BLC300J901B4E
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RAD 4LD
Product Description
Packaging:Bulk
Series:BLC
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:900V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:4.3 mOhm
Mounting Type:-45??????C ~ 85??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Radial - 4 Leads
Height - Seated (Max):2.264 L x 1.181 W (57.50mm x 30.00mm)
Termination:1.772 (45.00mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:2.067 (52.50mm)