Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) BLC160J901B4C
BLC160J901B4C
5S-BLC160J901B4C
BLC160J901B4C
CAP FILM 16UF 5% 900VDC RAD 4LD
Product Description
Packaging:Bulk
Series:BLC
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:900V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:3.9 mOhm
Mounting Type:-45??????C ~ 85??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Radial - 4 Leads
Height - Seated (Max):1.634 L x 0.945 W (41.50mm x 24.00mm)
Termination:1.732 (44.00mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:1.476 (37.50mm)