BFC238350333
5S-BFC238350333
BFC238350333
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 383 |
| Tolerance: | ??????5% |
| Voltage Rating - AC: | 550V |
| Voltage Rating - AC: | 1600V (1.6kV) |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP) |
| Size / Dimension: | Radial |
| Height - Seated (Max): | 1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm) |
| Termination: | 0.768 (19.50mm) |
| Lead Spacing: | PC Pins |
| Applications: | 0.886 (22.50mm) |