BFC237011125
5S-BFC237011125
BFC237011125
CAP FILM 1.2UF 10% 63VDC RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MKT370 |
| Tolerance: | ??????10% |
| Voltage Rating - AC: | 40V |
| Voltage Rating - AC: | 50V |
| Dielectric Material: | Polyester |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | Metallized |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | -55??????C ~ 100??????C |
| Package / Case: | Through Hole |
| Size / Dimension: | Radial |
| Height - Seated (Max): | 0.283 L x 0.236 W (7.20mm x 6.00mm) |
| Termination: | 0.433 (11.00mm) |
| Lead Spacing: | PC Pins |
| Applications: | 0.200 (5.08mm) |