Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 947D641K102CGRSN
947D641K102CGRSN
5S-947D641K102CGRSN
947D641K102CGRSN
CAP FILM 640UF 10% 1KVDC SCREW
Series:947D
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:1.7 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.937 Dia (100.00mm)
Lead Spacing:5.000 (127.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.969 (50.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut