Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 947D371K132DERSN
947D371K132DERSN
5S-947D371K132DERSN
947D371K132DERSN
CAP FILM 370UF 10% 1.3KVDC SCREW
Series:947D
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:1300V (1.3kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:1.5 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:4.567 Dia (116.00mm)
Lead Spacing:3.976 (101.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.969 (50.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut