Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 947D311K901ACGSN
947D311K901ACGSN
5S-947D311K901ACGSN
947D311K901ACGSN
CAP FILM 310UF 10% 900VDC SCREW
Product Description
Packaging:Bulk
Series:947D
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:900V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:1.4 mOhm
Mounting Type:-45??????C ~ 85??????C
Package / Case:Chassis Mount
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.346 Dia (85.00mm)
Lead Spacing:2.991 (76.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.260 (32.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut