Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 947D291K122BFMSN
947D291K122BFMSN
5S-947D291K122BFMSN
947D291K122BFMSN
CAP FILM 290UF 10% 1.2KVDC SCREW
Series:947D
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:1200V (1.2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:2 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.543 Dia (90.00mm)
Lead Spacing:4.449 (113.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.772 (45.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut