Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 947D291K102ADGSN
947D291K102ADGSN
5S-947D291K102ADGSN
947D291K102ADGSN
CAP FILM 290UF 10% 1KVDC SCREW
Series:947D
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:1.7 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.346 Dia (85.00mm)
Lead Spacing:3.465 (88.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.260 (32.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut