Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 947D241K132AGGSN
947D241K132AGGSN
5S-947D241K132AGGSN
947D241K132AGGSN
CAP FILM 240UF 10% 1.3KVDC SCREW
Series:947D
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:1300V (1.3kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:3 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.346 Dia (85.00mm)
Lead Spacing:5.000 (127.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.260 (32.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut