Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 947C361K801CAMS
947C361K801CAMS
5S-947C361K801CAMS
947C361K801CAMS
CAP FILM 360UF 10% 800VDC SCREW
Product Description
Packaging:Bulk
Series:947C
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:230V
Voltage Rating - AC:800V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:1.9 mOhm
Mounting Type:-40??????C ~ 85??????C
Package / Case:Chassis
Size / Dimension:Stud Mount
Height - Seated (Max):Radial
Termination:Can
Lead Spacing:3.543 Dia (90.00mm)
Applications:3.898 (99.00mm)
Features:Screw Terminals
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut