Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 944U660K102AAI
944U660K102AAI
5S-944U660K102AAI
944U660K102AAI
CAP FILM 66UF 10% 1KVDC SCREW
Series:944U
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - AC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:0.6 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.327 Dia (84.50mm)
Lead Spacing:1.614 (41.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.772 (45.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut