Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 944U520K142ABI
944U520K142ABI
5S-944U520K142ABI
944U520K142ABI
CAP FILM 52UF 10% 1.4KVDC SCREW
Series:944U
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - AC:1400V (1.4kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:1.1 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.327 Dia (84.50mm)
Lead Spacing:2.047 (52.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.772 (45.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut