Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 944U330K142AAI
944U330K142AAI
5S-944U330K142AAI
944U330K142AAI
CAP FILM 33UF 10% 1.4KVDC SCREW
Series:944U
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - AC:1400V (1.4kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:0.8 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.327 Dia (84.50mm)
Lead Spacing:1.614 (41.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.772 (45.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut