Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 944U101K122ACI
944U101K122ACI
5S-944U101K122ACI
944U101K122ACI
CAP FILM 100UF 10% 1.2KVDC SCREW
Series:944U
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - AC:1200V (1.2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:1.3 mOhm
Height - Seated (Max):Can
Termination:3.327 Dia (84.50mm)
Lead Spacing:2.559 (65.00mm)
Applications:Screw Terminals
Features:1.772 (45.00mm)
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut