Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 930C2W3P9K-F
930C2W3P9K-F
5S-930C2W3P9K-F
930C2W3P9K-F
CAP FILM 3.9UF 10% 250VDC AXIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:930C
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:175V
Voltage Rating - AC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:17 mOhm
Mounting Type:-55??????C ~ 105??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Axial
Height - Seated (Max):0.795 Dia x 1.748 L (20.20mm x 44.40mm)
Termination:-
Lead Spacing:PC Pins
Applications:-
Features:General Purpose
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut