Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 779P1235400JF3
779P1235400JF3
5S-779P1235400JF3
779P1235400JF3
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC RAD
Product Description
Packaging:Bulk
Series:779P
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:400V
Voltage Rating - AC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:72 mOhm
Mounting Type:-55??????C ~ 85??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):0.752 L x 0.319 W (19.10mm x 8.10mm)
Termination:0.512 (13.00mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:0.394 (10.00mm)
Features:DC Link
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • In stock
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 6 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line)
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 71-406647-06S
  • Amphenol
  • 6 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Cable Clamp, Coupling Nut
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • TE Connectivity
  • 16 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 16 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line) Backshell
  • 14 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 6 (Power) Position Circular Connector Cap Housing Free Hanging (In-Line)
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 37 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell