Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 474K400RA6-FA
474K400RA6-FA
5S-474K400RA6-FA
474K400RA6-FA
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
Product Description
Packaging:Bulk
Series:Angstor? RA
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - AC:400V
Dielectric Material:Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:-
Mounting Type:-55??????C ~ 125??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):0.650 L x 0.290 W (16.50mm x 7.37mm)
Termination:0.440 (11.18mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:0.591 (15.00mm)