Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 225P68394XD3
225P68394XD3
5S-225P68394XD3
225P68394XD3
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Series:Orange Drop? 225P
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - AC:400V
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.800 L x 0.469 W (20.30mm x 11.90mm)
Height - Seated (Max):0.799 (20.30mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.374 (9.50mm)
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)