Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 225P47391WD3
225P47391WD3
5S-225P47391WD3
225P47391WD3
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD
Series:Orange Drop? 225P
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:70V
Voltage Rating - AC:100V
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.700 L x 0.300 W (17.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):0.421 (10.70mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.374 (9.50mm)
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)