Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 225P15492XD3
225P15492XD3
5S-225P15492XD3
225P15492XD3
CAP FILM 0.15UF 10% 200VDC RAD
Product Description
Packaging:Bulk
Series:Orange Drop? 225P
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:140V
Voltage Rating - AC:200V
Dielectric Material:Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55??????C ~ 85??????C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.799 L x 0.409 W (20.30mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):0.740 (18.80mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.374 (9.50mm)
Applications:DC Link
Features:DC Filtering
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)