Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 225P15391WD3
225P15391WD3
5S-225P15391WD3
225P15391WD3
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
Product Description
Packaging:Bulk
Series:Orange Drop? 225P
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:70V
Voltage Rating - AC:100V
Dielectric Material:Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55??????C ~ 85??????C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.700 L x 0.250 W (17.78mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.350 (8.90mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.375 (9.52mm)
Applications:DC Link
Features:DC Filtering
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)