Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 170394J160HC
170394J160HC
5S-170394J160HC
170394J160HC
CAP FILM 0.39UF 5% 160VDC AXIAL
Series:170
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:90V
Voltage Rating - AC:160V
Size / Dimension:Axial
Height - Seated (Max):0.374 Dia x 0.807 L (9.50mm x 20.50mm)
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors