Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 168682J250A-F
168682J250A-F
5S-168682J250A-F
168682J250A-F
CAP FILM 6800PF 5% 250VDC RADIAL
Series:168
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):0.283 L x 0.098 W (7.20mm x 2.50mm)
Termination:0.256 (6.50mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:0.197 (5.00mm)
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors