Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 160562K630C-F
160562K630C-F
5S-160562K630C-F
160562K630C-F
CAP FILM 5600PF 10% 630VDC RAD
Series:160
Tolerance:??????10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - AC:630V
Size / Dimension:Radial
Height - Seated (Max):0.512 L x 0.157 W (13.00mm x 4.00mm)
Termination:0.374 (9.50mm)
Lead Spacing:PC Pins
Applications:0.394 (10.00mm)
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors