Home All Products Capacitors Film CapacitorsCornell Dubilier Electronics (CDE) 150104J1000NE
150104J1000NE
5S-150104J1000NE
150104J1000NE
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC AXIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:150
Tolerance:??????5%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - AC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):Metallized
Operating Temperature:-
Mounting Type:-55??????C ~ 125??????C
Package / Case:Through Hole
Size / Dimension:Axial
Height - Seated (Max):0.512 Dia x 1.102 L (13.00mm x 28.00mm)
Termination:-
Lead Spacing:PC Pins
Applications:-
Features:General Purpose
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors