Home All Products Capacitors Ceramic CapacitorsAmerican Technical Ceramics 800B6R8BT500XT
800B6R8BT500XT
5S-800B6R8BT500XT
800B6R8BT500XT
CAP CER 6.8PF 500V C0G/NP0 1111
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:ATC 800B
Capacitance:6.8pF
Tolerance:?à0.1pF
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:"C0G, NP0"
Operating Temperature:-55??C ~ 125??C
Features:"High Q, Low Loss, Ultra Low ESR"
Ratings:-
Applications:"RF, Microwave, High Frequency"
Failure Rate:-
Mounting Type:"Surface Mount, MLCC"
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:"0.110"" L x 0.110"" W (2.79mm x 2.79mm)"
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):"0.070"" (1.78mm)"