Home All Products Capacitors Ceramic CapacitorsAmerican Technical Ceramics 800B102JT50XT
800B102JT50XT
5S-800B102JT50XT
800B102JT50XT
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1111
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:ATC 800B
Capacitance:1000pF
Tolerance:?à5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:"C0G, NP0"
Operating Temperature:-55??C ~ 125??C
Features:"High Q, Low Loss, Ultra Low ESR"
Ratings:-
Applications:"RF, Microwave, High Frequency"
Failure Rate:-
Mounting Type:"Surface Mount, MLCC"
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:"0.110"" L x 0.110"" W (2.79mm x 2.79mm)"
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):"0.070"" (1.78mm)"