Home All Products Capacitors Ceramic CapacitorsAmerican Technical Ceramics 700A102JT50XT
700A102JT50XT
5S-700A102JT50XT
700A102JT50XT
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0505
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:ATC 700A
Capacitance:1000pF
Tolerance:?à5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:"C0G, NP0"
Operating Temperature:-55??C ~ 125??C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:"Bypass, Decoupling"
Failure Rate:-
Mounting Type:"Surface Mount, MLCC"
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Size / Dimension:"0.055"" L x 0.055"" W (1.40mm x 1.40mm)"
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):"0.057"" (1.45mm)"
Lead Spacing:-
Lead Style:-
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • In stock
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 6 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line)
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 71-406647-06S
  • Amphenol
  • 6 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Cable Clamp, Coupling Nut
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • TE Connectivity
  • 16 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Coupling Nut
  • 16 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line) Backshell
  • 14 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 6 (Power) Position Circular Connector Cap Housing Free Hanging (In-Line)
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell
  • 37 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Backshell