Home All Products Capacitors Ceramic CapacitorsAmerican Technical Ceramics 600S5R1BT250XT
600S5R1BT250XT
5S-600S5R1BT250XT
600S5R1BT250XT
CAP CER 5.1PF 250V C0G/NP0 0603
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:ATC 600S
Capacitance:5.1pF
Tolerance:?à0.1pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:"C0G, NP0"
Operating Temperature:-55??C ~ 125??C
Features:"High Q, Low Loss, Ultra Low ESR"
Ratings:-
Applications:"RF, Microwave, High Frequency"
Failure Rate:-
Mounting Type:"Surface Mount, MLCC"
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:"0.063"" L x 0.032"" W (1.60mm x 0.81mm)"
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):"0.035"" (0.89mm)"
Lead Spacing:-
Lead Style:-
Related special
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)