Home All Products Capacitors Ceramic CapacitorsAmerican Technical Ceramics 600L120JT200T
600L120JT200T
5S-600L120JT200T
600L120JT200T
CAP CER 12PF 200V C0G/NP0 0402
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:ATC 600L
Capacitance:12pF
Tolerance:?à5%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:"C0G, NP0"
Operating Temperature:-55??C ~ 125??C
Features:"High Q, Low Loss, Ultra Low ESR"
Ratings:-
Applications:"RF, Microwave, High Frequency"
Failure Rate:-
Mounting Type:"Surface Mount, MLCC"
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:"0.040"" L x 0.020"" W (1.02mm x 0.51mm)"
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):"0.024"" (0.60mm)"
Lead Spacing:-
Lead Style:-
Related special
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)