Home All Products Capacitors Ceramic CapacitorsAmerican Technical Ceramics 100B102JT50XT
100B102JT50XT
5S-100B102JT50XT
100B102JT50XT
CAP CER 1000PF 50V P90 1111
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:Porcelain Superchip? ATC 100B
Capacitance:1000pF
Tolerance:?à5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:P90
Operating Temperature:-55??C ~ 125??C
Features:"High Q, Low Loss, Low ESL"
Ratings:-
Applications:"RF, Microwave, High Frequency"
Failure Rate:-
Mounting Type:"Surface Mount, MLCC"
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:"0.110"" L x 0.110"" W (2.79mm x 2.79mm)"
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):"0.102"" (2.59mm)"
Lead Spacing:-
Lead Style:-
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors