RPS1A271MCN1GS
5S-RPS1A271MCN1GS
RPS1A271MCN1GS
CAP ALUM POLY 270UF 20% 10V SMD
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | FPCAP |
| Type: | Active |
| Capacitance: | Polymer |
| Tolerance: | 270??????F |
| Voltage - Rated: | ??????20% |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 10V |
| Lifetime @ Temp.: | 25 mOhm |
| Operating Temperature: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | -55??????C ~ 105??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency: | 350mA @ 120Hz |
| Impedance: | 3.5A @ 100kHz |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.303 (7.70mm) |
| Mounting Type: | 0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm) |