Aluminum - Polymer CapacitorsPanasonic Electronic Components EEF-LR0E181R4
EEF-LR0E181R4
5S-EEF-LR0E181R4
EEF-LR0E181R4
CAP ALUM POLY 180UF 20% 2.5V SMD
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | SP-Cap |
| Type: | Active |
| Capacitance: | Polymer |
| Tolerance: | 180??????F |
| Voltage - Rated: | ??????20% |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.5V |
| Lifetime @ Temp.: | 4.5 mOhm |
| Operating Temperature: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | -55??????C ~ 105??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ripple Current - High Frequency: | - |
| Impedance: | 8.5A @ 100kHz |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.039 (1.00mm) |