827AVG016MGBJ
5S-827AVG016MGBJ
827AVG016MGBJ
CAP ALUM POLY 820UF 20% 16V T/H
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | AVG |
| Type: | Polymer |
| Capacitance: | 820??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 242.61 mOhm |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 124.5mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency: | 2.49A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532 (13.50mm) |