UWJ1C101MCL1GB
5S-UWJ1C101MCL1GB
UWJ1C101MCL1GB
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:UWJ
Capacitance:100??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:86mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency129mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.217 (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)