UVZ1C332MHD
5S-UVZ1C332MHD
UVZ1C332MHD
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:UVZ
Capacitance:3300??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.17A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.3455A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.492 Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)