UVY2G100MPD1TD
5S-UVY2G100MPD1TD
UVY2G100MPD1TD
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:UVY
Capacitance:10??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:64mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency102.4mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197 (5.00mm)
Size / Dimension:0.394 Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689 (17.50mm)