UVY1H010MDD1TD
5S-UVY1H010MDD1TD
UVY1H010MDD1TD
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
| Series: | UVY |
| Capacitance: | 1??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 13mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 26mA @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.079 (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197 Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492 (12.50mm) |