UVR1V472MHD
5S-UVR1V472MHD
UVR1V472MHD
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | UVR |
| Capacitance: | 4700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.7A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.105A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.476 (37.50mm) |