UVR1J102MHD1TN
5S-UVR1J102MHD1TN
UVR1J102MHD1TN
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:UVR
Capacitance:1000??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.3A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.495A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295 (7.50mm)
Size / Dimension:0.630 Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)