UVR1H470MED
5S-UVR1H470MED
UVR1H470MED
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Series:UVR
Capacitance:47??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:155mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency310mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)