UVR1C471MPD1TD
5S-UVR1C471MPD1TD
UVR1C471MPD1TD
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | UVR |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 440mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 660mA @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138 (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512 (13.00mm) |